Zeytinyağı Bozulur mu? - Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı

25/04/2017 2 Yorum

Zeytinyağı Saklamak ve Zeytinyağı Nasıl Bozulur

Sofra ve yemekleriminiz lezzet kaynağı zeytinyağını saklamak aslında bakarsanız bir hayli zor. Zeytinyağının bilindik 4 kalem düşmanı bulunmakta. Bunların başını sıcaklık çekmekte. Bununla birlikte ışık, hava, ve yaşlanmada zeytinyağını etkileyen başlıca etkenler arasında.

Uygun şartlarda saklanmayan zeytinyağları koku, mineral ve nefaset özelliğini kaybediyor. Kendine has aromasını kaybeden zeytinyağları ise günümüzde karıştırma yöntemi dediğimiz normal zeytinyağları ile karıştırılarak piyasaya sürülüyor.  Normal bir tüketicinin bu farkı anlaması oldukça zor ve hatta imkansız.

Şimdi zeytinyağının dört düşmanının tek tek verdiği zararları kaleme alalım;

Zeytinyağı Nasıl Saklanmalıdır?

Gün Işığı: Gün ışığı ile birebir temas eden zeytinyağı içerisinde ki minerallerin etkileşmesi ile tadının acılaşmasına sebebiyet veriyor. Bu sebepten mümkün ise koyu renkli cam şişe veya zeytinyağı tenekelerinde muhafaza edilmesi ve gün ışığı almayan yerlerde saklanması gerekiyor.

Sıcaklık / Soğukluk: Son zamanlarda yapılan bilimsel ve deneysel araştırmalar zeytinyağının buzdolabında muhafaza edilmemesi gerektiği yönünde. Buzdolabında yani 6 derece ve altında saklanan zeytinyağı da gün ışığında bekleyen yağ gibi acılaşma yapabileceği söyleniyor. Zeytinyağı içerisinde bulunan gliseridler 4-5 derecede katılaşıyor ve berrak olan rengibi kayıp ediyor. Dolaptan çıkarılıp oda sıcaklığına alınan yağ ise eski rengine geri kavuşuyor.

Hava: Hava ile temas eden zeytinyağı oksidasyon geçiriyor. Tad ve görünümü değişiyor. Zeytinyağının koyulacağı ve saklanacağı kapların içerisinde olabildiğince az hava bırakılması gerekiyor.

Yaşlanma: İnsanlar gibi zeytinyağı da zaman geçtikçe yaşlanıyor. Kendisine has koku,tad ve renk özelliğini kayıp ediyor. Zeytinyağının bu özelliklerini koruyabileceği maksimum zaman 1.5 yıldır.  Bu süreyi aşan zeytinyağının hem mineral oranı azalıyor hem de kendisine has olan özelliklerini kayıp ediyor. Yaşlanmış bir yağı en kolay tespit etme yöntemleri ise aramoasını kaybetmesi ve renginin açılması yönünden anlayabilirsiniz.

Köylezzetlerim Zeytinyağı üreticisi ve zeytinyağı eksperi olan Yalçın YALAZI, "Yağın hava almamasına ve beklememiş olmasına muhakkak dikkat edilmesi lazım. Büyük markaları tercih ederken mutlaka içeriğine bakmalı(Katkı maddesi vb.) ve mümkün olduğunca bilindik yerleri tercih etmek gerekli. Biz 40 yıldır Edremit Bölgesinde(Zeytin Başkenti) bu işi hakkıyla yapıyor ve yapmak isteyenleri destekliyoruz, bu sebepten tüketicileri de bu konularda bilgilendirmek başlıca görevimiz belliyoruz" dedi.

2 Yorum

Isa:
05/10/2017, 08:51:53 PM
Yanıtla

Ben zeytinyagi aldim alirken bakmadim eve gelince gordumki 2015/2017 yaziyor fisini almadigim icin geri veremedim bu bakkal karamanin kizilyaka koyunde hala satiyor nereye sikayet edebilirim?

Frk:
18/01/2018, 01:12:34 AM
Yanıtla

Asıl sıkıntı devletin "riviera" ibaresi altında yağ sattirmasi. Bildiğiniz bütün markalar ve marketler yapıyor bunu.riviera zaten karışık yağ demek. Karışık dese almaz siniz e riviera diyorlar isa kardeş de karamanın köyündeki bakkal amcamla uğraşıyor bilinçli tüketici böyle olur.isa kardeş 2015 değil 2000 de olsa zeytinyağı bisey olmaz yeter ki riviera olmasın

Yorum Bırak