Zeytin, Zeytinin Tarihçesi ve Sağlık | Zeytin Çeşitleri

Yazan yalçın 28/01/2017 0 Yorum

Zeytin, Zeytinin Tarihçesi ve Sağlık ; Zeytinin bulunduğu ve ilk keşfedildiği yer olarak Yunanistan da bulunan Santorini adası olduğu düşünülüyor. Zeytin ağacı kuzey bölgelerde Anadolu'nun üstünden YunanistanA, İtalya'ya ve İspanya'ya; güney bölgelerde ise, Mısırdan aşağıya doğru Kuzey Afrika'ya doğru ilerleme göstermiş ve yayılmıştır. 1500 lü yıllarda da tüm Amerikaya, Çin ve Japonyada yayılmaya başladı. Hem tarihi bakımından hemde günlük yaşamdaki önemi kadar hiç bir dünya bölgesinde Akdenizde ve Ege'de ki kadar hakkettiği yeri bulamadı zeytin ağacı Mesela Yünanistandaki kadar hiç tarih zeytinin izlerini taşımamaktadır ki bu yaklaşık 4000 sene öncesine kadar uzanır.

Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de de zeytin ve zeytinyağının sina dağından geldiği lezzetli olan ve yağıdan yemekler yapılacağından bahsedilmektedir.

Zeytin ağacı arkeolojik çalışmalar sonucunda 39000 yıl öncesinde fosilleri bulunan ve tarih boyunca hiç bu kadar eski bir ağaç olarak bulgulara rastlanmayan eşi benzeri olmayan bir sağlık ağacıdır.

Bölgemizde zeytin mahsüllerinin toplanmasından sonra zeytinler çeşitli işlemlerden geçirilerek sepet zeytini, sele zeytini, tuzlama zeytin, salamura zeytin, kişnişli zeytin, kekikli zeytin, biberli zeytin, badem dolgulu zeytin, çizik zeytin, kırma zeytin, yağlı sele zeytin gibi çeşitli yollarla işlenerek satışa sunulmakta, sunulan bu zeytinler sofralarınızda yer almaktadır.

Zeytin, Zeytinin Tarihçesi ve Sağlık

Eski bir ahitte Nuh Tufanı öncesinde Allah'ın yeryüzünde saçılan kötülüklerden dolayı Nuh Aleyhisselama Tahtadan bir gemi yapmasını, bu gemiye her hayvandan da birer çift temiz erkek ve dişi hayvandan da almasını söyler. Fırtınanın kopması ile beraber suların çekilip çekilmediğini öğrenmek için Nuh Peygamber bir güvercin salar. Güvercin ise hemen geri gelir böylece, suların çekilmediğini tufanın devam ettiğini anlar, sonrasında güvercini tekrar saldığında güvercin ağzında bir zeytin dalı ile döner. O günden bu yana zeytin dalının barışın, huzurun ve kardeşliğin simgesi olarak kabul edildiği bilinmektedir.

 

Eski bir çok ahitte Zeytin Ağacı bolluğun ve refahlığın simgesidir. Bu bolluğun en çok farkedildiği bölge Ege bölgesi iken, Ege bölgesinde ise en yaygın olarak Edremit Bölgesinde bulunmaktadır. Kazdağlarının verimli tatlı, lezzetli ve sağlıklı zeytin lezzetlerini sofralarınıza taşımaktan gurur duyduğumuzu bildirmek isteriz. Kazdağları'nın bol oksijenli havasıyla yetişen bu zeytinler sofralarınızda bir tutku olacaktır.

Yazan : Yusuf Balcıoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak