Zeytin Çeşitleri ve Faydaları

Yazan yalçın 05/03/2017 0 Yorum

 

Zeytin Çeşitleri ve Faydaları

 

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez, en doğal meyvesi olan zeytin, tat ve tür bakımından oldukça farklıdır. Farklı olmasının yanı sıra benzerliği ve ayrıştığı noktalar da yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Bu sebeple de tüketiciler zeytini seçmek konusunda oldukça zorlanırlar.

Sağlık bakımından da oldukça yararlı olan zeytin günde 10-16 adet tüketilmesi önerilir, bu miktar tüketimde de zarar konusunda herhangi olgu ile karşılaşılmıyor. Zeytin ağaçları uzun süren çaba ve zaman sonrasında meyve vermeye başlar, ancak meyve verme aşamasından sonrasında uzun yıllar yaşar.

Zeytinin oluştuğu yapraklarında sağlık açısından önem, oldukça yüksektir. Türkiye de bol miktarda zeytin ağaçları bulunması ile zeytin satış konusunda da oldukça yüksek miktarlar söz konusudur.

Zeytinin Faydaları

Zeytin her anlamda besleyici sağlık meyvesi olarak bilinir. İçeriğinde bulunan A,C ve E vitaminleri ile kişilerde gerekli olan vitamin ihtiyacını karşılar. Sadece vitamin konusunda yeterli olmayıp, yaşlanma karşıtı kırışıklıkların azalmasında, kimyasal etken olan makyaj kalıntılarının azaltılmasında üstün rol oynar.

Siyah zeytin içeriğinde bulunan kalsiyum, kükürt, magnezyum ve klor bakımından da zengin olması sağlıklı bünye için ne kadar faydalı olduğunu destekler niteliktedir. Destek sağladığı noktalar da kişiler üzerinde oluşabilecek kepek ve saç dökülmesi gibi sorunların da engellenmesinde rol oynar

Zeytin Çeşitleri,

Zeytin kendi içerisinde gözlemle ayrıştırabildiğimiz çeşitler arasında yeşil zeytin olarak da adlandırılan grup mevcuttur. Türkiye de yer alan zeytin ağaçları zeytin yetiştirme konusunda üst sıralarda yer aldığımızı gösterir niteliktedir. Ülkemizde yetiştirilen zeytinler birbirinden farklı başlıklar altında da toplanabiliyor.

Ayvalık( Edremit) Zeytini; yetiştirilme oranı Ege ve Akdeniz bölgesinde yaygın miktarda görülür. Yapısı gereği de belirli ısı düşüklüğüne kadar direnç sağlar.

Çakır Zeytin; yetiştirilmesi bakımından İzmir ve çevre bölgelerde yer alır. Bölge insanı yeşil sofralık zeytin olarak da adlandırır.

Büyük Topal Ulak Zeytini; Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde bulunur. Yeşil çizme zeytin olarak da bilinir. Oldukça iri ve tat konusunda da doygundur. Soğuk ve kurağa karşı hassas değildir.

Çelebi Zeytin; oldukça iri yapıya sahip yeşil sofralık zeytindir. Genellikle Bursa çevresinde yetiştirilir. Soğuk hava da direnç göstermez.

Yorum Bırak