Şirden Mayası Nedir? Şirden Mayalı Peynirin Faydaları Nelerdir?

Yazan yalçın 30/01/2020 0 Yorum

Şirden mayası nedir? Faydaları nelerdir? Şirden mayası nerelerde kullanılır?

 

Sağlıklı, doğal ve katkısız bir şekilde sütten peynir elde edebilmek için şirden mayası starter kültürlerden faydalanılmaktadır. Sütün içeriğindeki proteinleri sindirecek ve pıhtılaşmayı sağlayacak olan şirden mayası hakkında detaylı bilgilere bu yazımız aracılığı ile ulaştırmaya çalışacağız.

 

Şirden mayası nedir? Faydaları nelerdir? Şirden mayası nerelerde kullanılır? İşte madde madde bu soruların cevapları...

 

Yeryüzünde binlerce yıldır kullanılan şirden mayası, buzağıların ya da oğlakların midelerindeki dördüncü bölümde yer alan şirden kısmından elde edilir. Doğdukları zaman belli bir süre sadece sütle beslenen buzağıların midesinde rennin enzimi bulunur ve bu enzim yaş ilerledikçe azalır. Bizler bu enzimi şirden mayası elde etmek için titizlikle temizleyip kurutuyoruz. Piyasada endüstrileşmenin gelişimi ile birlikte kullanımı oldukça azalan şirden mayalarına firma olarak bizler çok önem veriyoruz. Geleneksel kültürler yoluyla doğal peynirlerin üretimi, insanların bağırsak florasına da oldukça büyük katkılar sağlamaktadır.

 

Biz kullandığımız şirden mayası ile peynirin kalitesini ve lezzetini doğal fermentasyon yöntemleri ile daha da artırıyoruz. Bağırsaklarda doğal probiyotik özelliğe sahip olan bu peynirlerin tüketimi insan sağlığı açısından daha faydalı olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.

 

Şirden Mayasının Faydaları Nedir?

 

İnsan bağışıklık sistemi için probiyotiklerin önemi yadsınamaz. İşte şirden mayası da doğal kültürler ile elde edilen peynirlerin üretiminde kullanılır ve oldukça fazla probiyotik içeriğine sahiptir. Özel üretim peynirlerimizden sipariş vererek tükettiğiniz takdirde immün sisteminizi daha dirençli hale getirebilir ve hastalıklara karşı vücudunuzda savunma hattı oluşturabilirsiniz.

 

Endüstriyel olarak kullanılan yöntemler yerine geleneksel şirden mayası ile hazırlanan peynirlerin sindirim sisteminize ve vücudunuza iyi geleceğine eminiz. Sağlıklı mide ve bağırsak florasına sahip olabilmek için yediklerinizin doğal ve katkısız olmasına özen göstermeniz gereklidir. Bu sayede yaşam ömrünüzü ve kalitesini daha da artırabilir ve akıllı nesillerin yetişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Şirden Mayası Nerelerde Kullanılır?

 

Şirden mayası doğal, organik peynir üretiminde kullanılır. Üretilen peynirler arasında en çok tercih edilen ise çoğunluk ile Şirden Mayalı Keçi Peyniri olur.Köylezzetlerim ve Gülsüm Ana ekibi olarak bizler keçi peyniri için starter maya ve amacıyla tercih ediyoruz. Bu sayede hem sağlıklı hem de kolay ulaşılabilir keçi peynirlerinin doğal tadını damaklarınızda hissetme imkanı elde edebilirsiniz. Tamamen hijyenik koşullarda üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizden sipariş vermek için web sitemiz aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz

Yorum Bırak