Salamura Peynir Tarifi ve Püf Noktaları | Köy Lezzetlerim

Yazan yalçın 13/02/2017 2 Yorum

Salamura Peyniri Nasıl Yapıyoruz

 

Gülsüm Ana Salamura Peyniri Nasıl Yapıyoruz bu konuda sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak istedik. Kaz Dağlarında yetiştirilen hayvanların sütü kaynatılıyor. Daha sonra biraz dinlendirilen süt belirli bir dereceye gelince peynir mayası ile mayalanıyor. 2-3 saat içerisinde peynir haline gelen yeni ürün bez keselere alınıyor ve yaklaşık 2 saat sonra suyu süzülen peynir bez keselerden alınarak uygun boyutlarda kesilip bidona koyuluyor.

 

Peynirin oluşumu esnasında süzülen su içerisine belirli miktarda kaya tuzu atılarak kaynatılır. Soğuduktan sonra bidonlara konan peynirin üzerine salamura suyu olarak eklenir. Bidonların kapağı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Güneş almayan serin veya oda sıcaklığında bozulmadan 2 yıl süre ile saklanabilir. Bidondan kullanılacak miktarda peynir alındıktan sonra bidon kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Gülsüm Ana salamura peynirini yaklaşık %60 Keçi, %30 Koyun ve %10 inek sütü kullanarak yapılmaktadır.

 

 

Salamura Peynir Tarifi ve Püf Noktaları

Salamura peynirimizde kullanılan tuz oranı tamamıyla dengelidir ancak tuzlu gelirse; Peyniri tüteceğiniz zaman, tüketeceğiniz kadar peyniri bidondan çıkarıp, akşamdan soğuk suyun içine ıslatın. Sabah kahvaltısına kadar tamamen fazla tuzu gider ve peynirleriniz fazla yumuşamaz. Bazı kimseler salamura peyniri sıcak suya ıslatırlar. Yumuşak peyniri sevenler için doğru bir yöntemdir.

 

 

Gülsüm Ana’dan özel bir bilgi: Eğer salamura peyniri soğuk suyun içine ıslatılırken bir miktar limon sıkarsanız, peynir hem sert kalır hem de tansiyon hastaları için çok uygun olur.

2 Yorum

sezer:
17/02/2017, 03:14:37 PM
Yanıtla

sitede görüldüğü gibimi acaba ögrene salmura peynirinin güzel oldunu düşüncesindeyim

ali metinoğlu:
20/02/2017, 12:03:52 AM

sezer, ben ocak ayından bu yana alıyorum peyniri bu siteden çok memnunum. çocuklar çok seçicidir peynir konusunda çok sevdiler

emek çilingir:
10/11/2017, 11:18:34 AM, ankaraemekcilingir.net
Yanıtla

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum Bırak