Sağlık Kahvaltı İçin Püf Noktalar Nelerdir

11/02/2017 0 Yorum

Sağlıklı kahvaltı nasıl olmalıdır merak edenler için size bir yazı hazırladık. Gün içerisinde beslenme alışkanlıklarımızı bazen değiştirmemiz gerekir. Güne başlarken bize gerekli olacak miktarda vitaminler ve besinlerle güne başlayıp, enerjimizin fazla olması ve iyi bir ruh haline sahip olmamız açısından sağlıklı bir kahvaltı yapmak şarttır. Günün en önemli öğünü kahvaltı öğünüdür. Kahvaltı saatlerce uykudan sonra vücudumuza giren ilk besin öğünleri açısından çok önemlidir.

Fakat güne başlar başlamaz yoğun iş koşturmacaları, telaşlı bir yaşam tarzı bazen bu en önemli öğün olan kahvaltıyı unutmamıza yada bilerek bırakmamıza, bir poğaça veya simitle geçiştirmemize neden olabiliyor. Bu sebeple sizin için günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününü en sağlıklı ve pratik şekilde nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Bu şekilde zamanı da iyi kullanarak nasıl enerjinizin yerinde olacağı hakkında bir fikir alabilirsiniz.

sağlıklı kahvaltı nasıl olmalıdır

Bir kahvaltıda süt ve süt ürünlerinin olması gerekir bunlar peynir, tereyağ gibi süt ile imal edilmiş ürünler bu ürünleri alırken sağlıklı olmasına yani katkısız doğal olmamasına çok dikkat etmelisiniz aksi takdir de bunlardan alacağınız proteinler, mineral ve vitaminlerin yanında kanserojen maddeler, hormonlu katkı maddeleri ile yararından çok zarara uğrayabilirsiniz.

Ayrıca zeytin kahvaltı için en önemli kahvaltı gıdalarından bir tanesidir. Siyah zeytin ve yeşil zeytin hazmı kolay bir kahvaltı ürünüdür. Dolayısı ile midenizi yormadığı için sizi de yormaz ve bilinen faydaları sayesinde de tüm günü enerjik geçirmenize olanark sağlar. Yeşil Zeytin ve siyah zeytin her kahvaltıda ortalama 18 er tane mutlaka tüketilmedilir.

Kahvaltılık seçerken bitkisel margarinlerden uzak durmanızda fayda var çünkü üretilen bitkisel margarinlerin içindeki kimyasallar, gıda koruyucular ve kullanılan muhafaza maddeleri faydadan çok size zarar sağlar, damar tıkanıklıklarından, mide rahatsızlıklarına kadar bir çok rahatsızlığa yol açar. Bizim tavsiyemiz kahvaltılık ürünlerin içerisinde tereyağ olmalı ve katkısız olmalıdır.

Zeytin yediğinizde eğer dilinizde siyah bir renk bırakıyorsa lütfen o zeytini tüketmeyin çünkü bu tip zeytinlerin içerisine zeytini siyahlaştırmak için kullanılan gıda boyları bulunmakta. Hatta bazı zeytin üreticileri bu zeytinlerin siyahlaşması için çivi küfü ne kadar bir çok renk içeren maddeyi kullanmaktadır. Sağlığınızı %100 olumsuz etkileyecek bu tip zeytinlerden uzak durun ve doğallıktan ayrılmayın.

Malesef günümüzde marketlerden aldığımız bir çok ürün içerisinde koruyucular, renklendiriciler, gıda boyaları, gıda kokular gibi onlarca zararlı madde mevcut. Bu ürünler hem hormonel açıdan hem de kanserojen maddeler olması açısından size ancak zarar verir. Kahvaltınız günün en önemli öğünüdür ve faydalı besinlerin bünyenizle buluşma anıdır. Size tavsiyemiz doğal ürünler ile beslenerek hafif bir kahvaltı sizi hem dinç tutacak hem de sağlığınıza olumlu etkileri olacaktır.

Bu gıdalardan baltereyağreçelkahvaltılık salçazeytinzeytinyağıpeynir ve pekmez gibi ürünler eğer katkısız ve doğal gıdalar ise size kesin bir şekilde fayda sağlar. Biz her zaman doğallıktan, tazelikten ve lezzetten yanayız. Çünkü sağlığımızı önemsiyoruz. Peki ya siz?

Yazar: Yusuf BALCIOĞLU

Yorum Bırak