Naturel Sızma ve Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir Farkları Nelerdir

17/01/2017 1 Yorum

Soğuk Sıkım Zeytinyğı ve Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağı ve Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir, Farkları Nelerdir?

Naturel sızma zeytinyağı ile soğuk baskı zeytinyağı nedir? farkları ve özellikleri nelerdir? diyenler için faydalı bir bilgi paylaşmak istedik. Natürel sızma zeytinyağı, asistlik oranı 0.3 dizyem ile 0.8 dizyem arasında olan ve ağaç üzerindeki zeytinlerin işlenmesiyle elde edilmiş aromatik olarak uygun olan zeytinyağıdır.

 

Bunun dışında tüketiciye sanki kalite değeri düşükmüş gibi sunulan Naturel birinci yağ vardır bu yağ ise asitlik oranı bir asit ve bir buçuk asit arasında olan yağlardır, yine aromatik olarak uygun olma koşulu vardır. Naturel birinci yağ genellikle yemeklerde kullanılması daha uygun olur zeytinyağının gerçek tadı daha rahat alınır. Naturel sızma yağlar ise çiğ olarak salatalarda yemek üzerlerinde kullanmak daha doğrudur.

 

Soğuk sıkım zeytinyağı konusuna gelince zeytin işleme esnasında hamurun işleme sıcaklığının düşük olması anlamına gelir, ancak günümüzde bunu hakkı ile yapan firmalar olduğu gibi genellikle tüketici aldatma unsuru olarak kullanıldığı göze çarpmaktadır. Bu yüzden zeytinyağı tüketicisi satın aldığı zeytinyağını kimden aldığını çok iyi tanımalıdır.

 

Naturel sızma zeytinyağı ile soğuk baskı zeytinyağı

Zeytinyağının kalitesini arttıran bir diğer faktör ise yetiştiği bölgenin coğrafi özelliklerini taşımasından kaynaklanır. Bu bağlamda her bölgede aynı asitli zeytinyağı üretilmesine rağmen Edremit Körfezi'nde üretilen zeytinyağının kalitesi diğer bölgelerin zeytinyağı kalitesine göre daha ön planda bulunmaktadır. Bunun sebebi ise kaz dağlarından gelen Oksijen ile Edremit Körfezi'nde Denizden Gelen Meltem rüzgarlarının buluşmasından kaynaklanan bir aromatik yapıya sahip olmuştur. Bir nevi Edremit Bölgesi zeytinyağı diğer bölgelerin yağı ile aromatik olarak kıyaslanamayacak derecede iyidir

 

Eğer Zeytinyağı ile Edremit'te tanışmış iseniz diğer bölgenin aynı asitlik oranındaki yağları tüketmeniz bir hayli zor olacaktır. Köy Lezzetlerim, kendi mahsülünden üretmiş olduğu %100 doğal ve katkısız Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağının değeri 2017 yılında 0.7 dizyem çıkmıştır. Güvenle tüketebilirsiniz.

Yalçın YALAZI

Zeytinyağı Experi ve Yazar

1 Yorum

Ahmet Meydan:
17/01/2017, 12:48:24 AM
Yanıtla

Yalçın Bey, yazınızı zevkle okudum. Bir kaç soru sormak istiyorum? Köy lezzetlerim markası zeytinyağı üretiyormu? Ayrıca biz bu zamana kadar hep 1.5 asit yani 1.5 dizyem yağ yedik, kötü yağmı yedik? Edremit Bölgesinin zeytininin kalitesini biliyoruz tabi ki ama, fiyatlar sizcede biraz pahalı değilmi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum Bırak