Köylü Gıdalar Tarhana ve Erişte

11/02/2017 0 Yorum

Köylü Gıdalar, Tarhana ve Erişte


Köylü gıdalar tarhana ve erişte hakkında sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak istedik. En hızlı ve en riskli ilerleyen sektörlerin en zirvesinde yer alan gıda sektörü  yaratıcılıklarına  hızla devam ederken unutulup gitmeye yüz tutmuş iki gıda dan bahsetmek istiyorum. Tarhana ve erişte...  Sanayi tipi üretimde de mevcut bu ürünler ancak içi boşalmış bir şekilde. Tarhana dediğiniz buram buram emek kokmalı buram buram memleket kokmalı  makina değil , erişte dediğiniz alın teri ve oklava izlerini üzerinde taşımadıktan sonra  ne işe yarar diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Köylü Gıdalar Tarhana ve Erişte

Hamur  leğeninin içine un zeytinyağı, nohut, kırmızı biber, çörek otu domates salçası vb.. ürünleri koyup  yoğrulan gıdanın adıdır tarhana. Adını da darhane çorbasından alır  Darhane çorbası rivayet odur ki; padişah ramazan ayında oruçlu olarak tebdilii kıyafetle gezer iken top patlar ve padişah bir eve misafir olur fakir evi olduğundan evin hanımı padişaha ne yapacağını bilmeden tutam tutam az olan her şeyini tencereye koyar kaynatıp padişahın önüne koyar padişah çorbayı çok beğenir ve adını sorar bu soruya  ne cevap vereceğini bilemeyen kadın darhane çorbası der  ve padişahın isteğiyle saray mutfağına davet edilen kadının saray mutfağında darhane çorbasını yapar..  Darhanenin bereketi budur .. Ve tarhana adını zamanla alır.....  Tarhanayı çorba olarak tüketmenin dışında  tavada kavurup makarna üzerine serpiştirerek yemenin tadını yeni nesil hiç bilmeyecek yada tarhana lapasının ağrıyan burkulan yerlere neden sarıldığını hatırlamayacak bile.

Erişteye gelince; un yumurta dilerseniz sütle ve diğer  gıdaları ekleyerek hazırlanan hamurlar  oklava ile açılarak odun ateşinin üzerinde bulunan sacın üstünde kıvamınca ısıtılarak  kesim kıvamına getirilir ve  şeritler halinde köylü kadınlarının ellerinde son şeklini alır . Kesme işlemi bittikten sonra olağanca sağlıklı  bir alanda gölgede kurumaya bırakılır, eğer doğru kurutulmaz ise çok çabuk bozulur . Ev yapımı eriştenin en belirgin özelliği pişirme esnasında  koruyucu sertleştirici içermediği için  çok çabuk pişmesidir. Ocağın başından ayrılmaya gelmez . Erişteyi sadece makarna olarak düşünmemek gerek erişte aynı zaman da çorba olarak, salata yaparak ve yemek yaparak ta değerlendirilebilir .

ERİŞTE SALATASI

Dilediğiniz kadar erişteyi suda pişirdikten sonra (dilerseniz tuz atabilirsiniz) süzülmeye bırakırsınız. Başka  bir kapta damak tadınıza uygun yeşillikle doğranır ve  erişte ilave edilir üzerine koylezzetlerim erken hasat sızma zeytinyağı ilave edilerek servis edilir ( ben  3-4 kaşıkta yoğurt ilave ederim )

köylezzetlerim köy yemek tarifleri de devam edecek .... Takipte kalın

Yazar : Yalçın Yalazı

Yorum Bırak