Katkısız ve Doğal Çiçek Balı Üretimi

Yazan yalçın 25/02/2017 0 Yorum

 

KATKISIZ VE DOĞAL ÇİÇEK BALI ÜRETİMİ

 

 

Bal, arıların hala gizemi çözülememiş birçok mucizeyi içeren özellikler ile ürettiği, insan sağlığına ve sofra lezzetine verdiği damak tadı ile vazgeçilmez besin kaynaklarından birisi haline gelmiştir. Balın bilim adamları tarafından yapmış oldukları araştırmaların haricinde yüz yıllarda insan sağlığa olan katkıları sayısız özelliktedir.

Bal, insan sağlığına birçok faydası olan sadece hasta olunduğunda değil sağlıklıyken de tüketilmesi gereken besin maddelerinden birisidir. Ancak son yıllarda balın faydalarının inanılmaz derecede fazla olduğunu bilen kesimler balın yapay üretimlerini yaparak insan sağlığı ile oynuyorlar.

Yapay ballar ilk başlarda orijinal baldan ayırt edilemeyecek kadar benzer özellikler gösteriyor. Bu nedenle uzmanlar, doğal ve katıksız balların tüketim için tercih edilmesini belirtiyorlar. Bal çeşitleri içerisinde çiçek ballarının önemi oldukça büyüktür.

 

Çiçek Ballarının Özellikleri Nelerdir?

 

Ülkemizde birçok yerde eşsiz çiçeklerden çiçek balları üretilebiliyor. Çiçek balı, diğer bal türlerine göre daha değerli ve fiyat olarak da daha pahalıdır. Çiçek balının kaliteli olması için belirli hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunların başında çiçek balında ilaç etkisinin olmaması gerekiyor. Çiçek ballarında arıya verilen ve kanserojen madde içeren ilaçların olmaması gerekiyor. Bir diğer husus da çiçek balı hiçbir katkı maddesi içermemelidir. Şekersiz bal özelliğinde ve doğal şekeri ile üretimi yapılmalıdır.

Çiçek ballarının en önemli özelliklerinden birisi de üretildikleri yerlerdir. Çiçek balının üretildiği yerin bitki örtüsü ve çiçek çeşitliliğinin fazla olması gibi özellikler çiçek balının kalitesini artıran unsurlardır. Çiçek balının özelliklerinin kalitesini artıran bir başka unsurda arıların cinsi ve kaliteleridir.

Öyle arı türleri vardır ki birçok arının bal alamadığı çiçek türlerinden bal alabilirler. Bu özelliklere sahip olan çiçek ballarının bal satışı piyasasında oldukça tutulduğu ve birçok kişi tarafından siparişler verildiği biliniyor.

 

Çiçek Balının Faydaları Nelerdir?

 

Çiçek balının faydaları saymakla bitmez. Ancak en önemli faydası hücre yenilenmesine destek olmasıdır. Hücrelerin yenilenmesi ve tahrip olan hücrelerin onarılması gibi konularda oldukça etkili olan çiçek balı, kişileri genç gösteriyor. Cildin yaşlanmasını geciktiren etkilere sahip olduğundan birçok bölgede gençlik iksiri olarak adlandırılıyor.

Yorum Bırak