Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır

16/02/2017 0 Yorum

zeytinyağı

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ; Mutfaklarda yoğun olarak kullanılan zeytinyağı insan sağlığı açısından en önemli yağların başında geliyor. Sağlıklı olmasından dolayı tercih edilen bu zeytinyağı ürünü bazı ticari işletmeler tarafından kötüye kullanılarak içerisine farklı maddeler ekleniyor. Bu maddelerin eklenmesi ile birlikte daha az maliyet ile birlikte yüksek kar elde eden ticari işletmeler insan sağlığı ile adeta oynuyorlar.

Sağlık açısından son derece önemli olan yağ çeşitleri içerisinde farklı maddelerin katılması ile daha da fazla zararı bünyeye vermiş oluyorlar. Bundan dolayı zeytinyağı alımı sırasında bazı teknik ve uygulamalar ile zeytinyağının gerçek olup olmadığı tespit edilebilir.

Zeytinyağının Donması

Dünyada sıklıkla tüketilen zeytinyağının hakiki olup olmadığının tespiti konusunda en fazla tercih edilen yöntem yağın buz dolabına konulmasıdır. Hakiki olan zeytinyağı buz dolabında tamamen donar. Bundan dolayı kısa bir sürede zeytinyağının içerisinde herhangi bir ürünün konulup konulmadığı tespit edilir.

Kokusunun Analiz Edilmesi

Evlere alınarak her türlü yemeklerde kullanılan zeytinyağı hakiki olması durumunda kendisine has bir kokusu ve meyve tadında bir görünüşü vardır. Bu tespit ile de hakiki olup olmadığı kolay bir şekilde ayırt edilebilir.

Hakiki Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

Dünyada üretilerek sofralara kadar gelen ve yoğun bir tüketim tercihinde bulunulan zeytinyağı içerdiği bazı özellikler nedeniyle tespit edilebilir. Bu özellikler kendisine has bir özelliktir. Bu özellikler ise aroma, yakıcılık ve burukluk olarak tespit edilmiştir.

Fiyat Konusunda Detaylı İnceleme İle Tespit Edilmesi

Piyasada satılan birçok zeytinyağı içerdiği katkılı maddelerden dolayı uygun fiyatlara satılabiliyor. Kısa bir piyasa araştırması ile zeytinyağlarının satış fiyatları konusunda ortalama bir rakam belirlenebilir. Bu rakam üzerinden de bazı değerlendirmeler yapılabilir. Özellikle düşük miktarlı sızma zeytinyağı fiyatı ile karşılaşılması durumunda şüphe ile bakılması gerekir.

Orijinal Bir Zeytinyağının Hazırlanması

Mutfakta insanlar tarafından sıklıkla tüketilen zeytinyağının hazırlanması ve tüketiciye sunulması çeşitli aşamalardan oluşur. Diğer birçok yağa göre daha fazla masraflı olmasından dolayı birçok aşamalardan geçirilen zeytin tanesi sofralara kadar ulaşır. En zahmetli ve kaliteli olan hazırlanma yöntemi ise taş baskı zeytinyağı modeli olarak bilinir. Bu modelde hazırlanan zeytinyağı yüksek kalitesinden dolayı insanlar tarafından tercih edilir.

Yorum Bırak