Gerçek Ve Doğal Bal Nasıl Olmalıdır, Nerede Satılır?

23/01/2017 0 Yorum

Gerçek bal üretimi ve satışı

Besin değeri yüksek olan gıdalardan birisi de baldır. Balın faydaları besin bileşenleri ile hem vücut direnci için hem de sağlık için tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Bal üretiminin yapılması ancak doğal ortamlar yoluyla sağlanır

Aksi durumlarda ucuz bal yapay gıda olarak bilinir. Bal arılarının çiçeklerden topladığı polenle bal hazırlığı başlar. Orijinal bal doğal ortamda arı tarafından yapılmış baldır.

Balın Gerçek Olduğunu Nerden Anlarız:

Gerçek bal arıların farklı çiçeklerden polenler toplayarak kovanlarında bal yapmasıdır. En doğal bal ise arıların topladıkları polenleri istedikleri yerde kovanlarını kendileri yaparak bal üretimine başlamalarıdır. Tüketilecek olan balın gerçek olduğunu anlamak için tadındaki şeker oranına bakılmalıdır. Bazı üreticiler, arılara şekerli su içirerek kovanlarında bal yapmasını sağlıyor. Bu durumda bal yerine şekerli su peteği yenmesine sebep oluyor.

Sahte bal olduğunu anlamak için balı bir tahta parçasına batırın ve ateşleyin. Eğer bal yanmaya başlarsa sahte baldır. Çünkü içeriğinde polen dışında karıştırılmış maddeler vardır. Eğer bal yanmaz ise gerçek bal budur. Çünkü çiçek polenleri kolay kolay yanmayan tozlardır.

Sahte olmayan bal üretimi ancak doğal ortamda olur. Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgesinde yaygın olarak yapılan arıcılık işletmeleri vardır. Bu işletmelerin markalarından bal alınabilir. Aynı zamanda balı almadan önce içeriğindeki değerlere bakmak gerekir. Petekli bal alacaksanız arıların kovanının olduğu yeri gezip görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bal Fiyatları:

Kış ayının gelmesi ile bal fiyatları artışa girmiştir. Çünkü arılar istedikleri polenleri toplayamaz hale gelir. En iyi ballar genel olarak ilkbahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkar.

Bal çeşitleri fiyatların değişiminde de etkili olacaktır. Farklı türde bal çeşidi bulunur. Üretim yeri, özelliği, faydası ve koşullarına göre fiyatlarında değişim olacaktır.

Köy lezzetlerim sizlere saf olarakk üretilmiş içerisinde hiç bir katkı maddesi ve şeker bulundurmayan 3 çeşit bal sunmaktadır. Kovanlarımız Edremit Kazdağlarında bulunmaktadır. Bahar Balı, Çam Balı ve Kara Çalı Diken Balı olarak çeşitlerimiz mevcuttur. Asla renklendirici ve diğer kimyasalları içermez. Afiyetler olsun...

Etiketler: gerçek saf bal

Yorum Bırak