Kazdağları Eybek Tepesi ve Suyu

Yazan yalçın 19/02/2017 0 Yorum

eybek tepesi

 

EYBEK TEPESİ  

 

Kazdağları'nın doğu ucunda bulunan  bir tepenin adıdır  .Aynı zamanda göknar ormanlarının başlangıç noktasıdır Gülsüm ananın kahvaltı salonu da bu tepenin yamacındadır.

 

Edremit Körfezinde yaşayanlar bililirler, çok ince bir suyu vardır. Eybek tepesinin şehire taşınan sulardan bidon bidon herkes taşır evlerine ama eminim ki edremitli olarak bir çoğumuz eybek isminin nereden geldiğini bilmeyiz bile, hikaye şöyle;

 

Vakti zamanında  adra ovasında ( edremit ovası) varlıklı bir ağa varmış  ve bu ağanın yanında çalışanları çobanları bulunurmuş.

Eybek bu çobanlardan biridir aslında  ve çobanların en iyisi işinde hata yapmazmış ve ağa onu bu huyundan dolayı çok sever  ve ona inanırmış. Rivayet o ki ağanın kına vurgun olan Eybek in  aşkına da karşılık bulduğu köylülerce bilinirmiş ve hasetinden kıskançlıktan kavrulanlar nasıl olurda Eybek i ağanın gözünden düşürürüz diye plan yapıp dururlarmış.

 

Bir gün sabahın sıcağında koyunları otlattığını görmüş köylüler  bu kadar tecrübeli bir çoban sıcakta koyun otlatır mı deyip varmışlar ağanın huzuruna. Ağam senin şu güvendiğin çoban var ya koyunlarını sıcağın altında otlatıyor hayvanları telef edecek demişler. Ancak çobanına çok güvenen ağa  inanmak istememiş  ama yinede ısrarlara ve iddialara dayanamayarak atına atlayıp silahını kuşanarak  dört nala varmış çobanın yakınına  ve  güpe gündüz hayvan otlatılır mı deyip vurmuş eybek i .

 

Ağa eybek in cansız bedenine doğru yaklaştıkça koyun sürüsünün üstünde bir bulut farketmiş ve koyunlar bu bulutun gölgesinde otluyorlarmış bu esnada çobanın ruhunun göğe yükseldiğini ve asasıyla bugün ki eybek tepesine doğru gittiğini görür ağa ve  atını bu yöne doğru sürer uzun bir koşuşturmadan sonra bugün ki eybek tepesin de çobanının asasını  bulur ve rivayet odur ki o gün bugündür Eybek tepesidir adı ve suyundan içen sadakat ve doğruluktan ayrılmazmış derler.....

Yorum Bırak