Bal Nasıl Oluşur | Kara Çalı Diken Balı | Hayıt Balı | Çiçek Balı | Çam Balı

01/02/2017 0 Yorum

Bal Nasıl Oluşur

Bal Nasıl Oluşur ? Bal ; Nektar bir diğer tarif ile çiçeklerden toplanan şeker ,su ve bir takım yok sayılacak miktarda maddeler içeren sıvının arıların vücutlarında salgıladıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu yoğun ve yüksek besin değeri olan bir gıdaya dönüşmesiyle ortaya çıkar. Arı bu nektarla kesesini 1 kez doldurabilmek için ortalama bir çiçek ile tam 1 saat uğraşmak zorundadır. yaklaşık 5 -10 kg bal için bir arı kolonisi dünyanın etrafını altı kez dolaşacak mesafeyi katederler. Ülkemizde ki en ekonomik değere sahip bal çam balı ve çiçek balı dır.

ÇAM BALI

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan ve donmadan yıllarca saklanabilmesidir.. Rengi çiçek balından daha koyudur ve daha çok geç kristalleşir hatta bazı durumlarda yıllarca kristalleşmediği görülür. çam balının fruktoz içeriği çiçek balına göre daha düşüktür daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Daha fazla mineral içerir içerdiği hif ler nedeniyle ülkemizde üretilen çam balları Türkiye ve Yunanistan ormanları dışında hiç bir ülkenin balına benzemez niteliktedir. Bal kristalleşir bu durum bala şeker katılmış olarak ifade edilir an bu durum yanlış bildiğimiz bir bilgidir aksine şeker şurubu ilave edilmiş ballar çok uzun süre kristalleşmez iken saf ve doğal ballar özellikle soğukta tutulduğunda kristalleşebilmektedir. Bu durum tamamen doğal olup balın tüketilmesini engellemez bu durum ile karşılaşıldığında gayet normal bir şekilde sıcak su dolu bir kabın içine kavanozu koyup kristaller çözdürülüp tüketilebilir. Arının beslendiği çiçekler bile kristalleşmeye etken olabilmektedir. Hava koşulları ambalaj koşulları da etken bir kaç durumdur.

BALIN FAYDALARI

Öncelikli özelliği anti mikrobiyal olmasıdır yaraların üzerine sürüldüğünde bakteri ve mantar gelişimini engellediği bilinen bir gerçektir. Bağışıklık sisteminı güçlendirir, Mide spazmlarını rahatlatır.. Koyu renklerdeki ballar genellikle kansızlık rahatsızlığı olanların olmazsa olmazlarındandır ( çam balı. kestane balı gibi) şüphesiz ki herkesin duymadığı bal çeşitleride mevcuttur.

HAYIT BALI

Hayıt balı koyu renkli anti kanserojen bir baldır düzenli tüketildiğinde menapoz döneminin rahat atlatılmasına yardımcı olur. Hayıt bitkisi yumurtlama periyodunu düzenler hamile kalma şansını artıran bir özelliğe de sahiptir. Erkekler de ise depresyona bağlı iktidarsızlık durumlarında kullanılabilen bir bal çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Anne sütünün belirgin derecede artmasını sağlar.

KARA ÇALI DİKEN BALI

Mide rahatsızlıklarına en iyi gelen ballardandır rengi kokusu ve aromasıyla asi bir bal gibi durur aroması keskindir diğer ballardan hemen ayırt edilebilinir. Böbrekteki taşların dökülmesinde etkilidir. Akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geidiği bilinen bir baldır Gözlere ve sedef hastalığına etkilidir Bel gevşekliğini giderir beli sıkan bir yapıya sahiptir Vücudun bütün sinirlerini yumuşatır.....

Köy Lezzetlerim bal makaleleri devam edecektir.

Yazar: Yalçın Yalazı

Yorum Bırak